Scroll Top

Çin Halk Cumhuriyeti Pazarı

Çin Halk Cumhuriyeti, 1.4 milyar nüfusa, 9.5 milyon km2 yüzölçümüne ve dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahiptir. Bu büyüklükte bir pazarı, tek bir ülke halinde değerlendirmek hatalı olur. Çin ile yapılan ihracatlarda genel olarak eyalet bazında planlama yapmak çok daha doğru ve karlı sonuçlar verecektir. Bu ekonominin büyüklüğünü kavramak için daha net rakamlar verelim:

 

Çin Dış Ticareti

 

Görüldüğü üzere Çin, ekonomik büyüklüğü ile ithalat ve ihracat yapan her firma için sayısız imkanlar barındırmaktadır. Peki Türkiye olarak biz bu pazardan istediğimiz payı alabiliyor muyuz? Bu sorunun yanıtı ne yazık ki Hayır. Ülkemizde Çin daha çok ucuz ve kalitesiz ürünlerin ya da ham madde ve ara maddelerin ithal edildiği bir pazar olarak algılanmakta. Oysa, Çin Halk Cumhuriyeti çok büyük bir ithalatçı aynı zamanda. Türkiye’nin bu pazara ihraç ettiği başlıca ürünlere bir göz atalım.

 

 

Türkiye'nin Çin'e olan ihracatı

 

Yukarıdaki şemada görüldüğü gibi Türkiye’den Çin’e ihraç edilen ürünlerin başlıcaları;

 • Blok Mermer ve Traverten
 • Metal Cevherleri
 • Bor Ve Diğer Mineraller
 • Gıda
 • İçecek’tir

Ancak, bu pazara yönelik Lider İhracat uzmanlarının yaptığı araştırmalar sonucunda, Türk KOBİ’lerinin Çin’e satabileceği çok daha fazla ürün çeşidi olduğu ortaya çıkmıştır.

Çin Halk Cumhuriyeti’ne ihraç edilebilecek başlıca ürünler;
 1. Su ürünleri
 2. Şekerleme ve Çikolatalı Mamüller
 3. Bitkisel Yağlar
 4. Zeytin ve Zeytin Yağı
 5. Her Türlü İşlenmiş Gıda
 6. Fındık
 7. Kuru Meyveler
 8. Makarna ve Unlu Mamüller
 9. Hazır Giyim ve Tekstil Ürünleri
 10. Ev Tekstili
 11. Mücevherat
 12. Otomotiv Ana ve Yan Sanayii
 13. Mobilya ve Dekorasyon Ürünleri
 14. Kozmetik
 15. Maden Cevherleri
 16. Isıtma ve Pişirme Grupları
 17. Endüstriyel Mutfal Ürünleri
 18. Panel Radyatör ve Sistemleri
 19. İşlenmiş Seramik Ürünler

olarak kısaca listelenebilir. Elbette bu ürünlerin dışında özel siparişler yolu ile pek çok farklı ürün yine Çin pazarı içerisinde kendisine alıcı bulabilir.

Çin’e İhracat Yapmak İsteyen Firmalar Nelere Dikkat Etmeli

Yazımızın başında belittiğimiz gibi Çin, nüfus, ekonomi ve yüzölçümü olarak çok büyük bir ülke. Bu pazarın kendi kuralları, kanunları ve dinamikleri olduğu gibi her eyaletin farklı ihraç ve ithal ürünleri ve ihtiyaçları var. Çin’e ihracat yapmak isteyen firmalara tavsiyemiz, bu ülkeyi iyi bilen aracı kurumlar ile işbirliği yapmalarıdır. Böylece doğru potensiyel alıcılara ulaşmakta ve ürünleri yüksek fiyatlar ile ihraç etmekte zorlanmayacaklardır. Ayrıca bu firmalar ile birlikte çalışarak, Çin’de düzenlenen fuar ve tanıtım organizasyonlarında yer almak ve sadece online pazarlama yerine, müşterileri yerinde ziyaret ederek anlaşmalar yapmak çok daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır.

Leader BSC EOOD ve Lider İhracat olarak biz, Çin içerisinde farklı eyaletlerde pazarlama ofisleri açmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çok kısa bir zaman içerisinde sizin Çin’deki lokal ortağınız ve danışmanınız olarak hizmet vermeye başlayacağız.

bir yorum bırakın

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Open chat
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Nasıl yardımcı olabiliriz?