Scroll Top

Dış Ticaret Nedir?

Dış ticaret; ülkenin sınırları dışına yaptığı mal ve hizmet satışı (ihracat) ile sınırları dışından yaptığı mal ve hizmet alımı (ithalat) bütünüdür. 

  • İthalat: Yabancı bir ülkeden mal ve hizmet satın alınma işlemidir. İhracat ile birlikte bir ülkenin dış ticaretini dengelemektedir. Özel ve tüzel kişiler yanında kamu iktisadi kuruluşları ve devlet tarafından da yapılır.  İthalat sayesinde düşük fiyata kaliteli ürünler elde edilebilir ve yüksek kar oranı ile satış yapabilirsiniz. İthalatın dezavantajları da bulunmaktadır. Yerli sanayi üretimi azalır, ülke dışa bağımlı hale gelebilir ve ekonomik büyüme azalır. İşsizlik artar. Bu nedenle ithalat – ihracat dengesi çok dikkatli bir şekilde planlanmalıdır.
  • İhracat: Ülke sınırları içinde üretilen mal ve hizmetlerin yurtdışına döviz karşılığı satılmasıdır.  Ülkenin ticaret dengesinin pozitif olması için çok önemlidir. İhracat ile birlikte bir ülkenin sanayi ve hizmet üretimi artmaktadır. İhracat sayesinde firmanızı ve ürünlerinizi dünya çapında genişletme avantajına sahip olabilirsiniz. İhracat yapan firmalar İstihdamı arttırır ve işsizliği azaltır, İhracat yapabilmek için üretilen mal ve hizmetlerin dünyada talep gören kalite ve standartlarda olması, lisans ve belgeler ile  desteklenmesi gerekir.

Bir ülke ekononik tablosuna bakıldığında ithalat değeri ne kadar düşük, ihracat değeri ne kadar yüksek ise, o ülke için pozitif bir durum yaşanır. İthalat seviyesi yüksek, ihracat seviyesi düşük ülkeler, dış ticaret açığı ile karşılaşır. Bu açık, ülke kaynaklarının ve servetinin azalmasına, kişi başı gelirin düşmesine ve ülkenin dış borçlanmasına neden olur.

Dış ticaret açığını engellemek için devletler ülkenin dış ticaretini, belirlediği hedeflere ulaştırmak, sınırlandırmak, özendirmek ve düzenlemek amacı ile yasal düzenlemeler yaparlar. Bu düzenlemelere Dış Ticaret Politikası denir.

Dış ticareti dengesini sağlamak, ihracatı arttırmak amacı ile Lider İhracat, KOBİleri desteklermeye ve birikimlerini paylaşmaya hazır. Özellikle daha önce ihracat yapmamış firmaları, doğru planlama, fiyat politikası ve pazarlama teknikleri ile Dünya’ya açmak istiyoruz. İhracat sistemimize katılarak çok kısa süre içerisinde ihracatçı olabilirsiniz.

Üyelik planlarımız içerisinden size en uygun olanını seçin ve hemen birlikte çalışmaya başlayalım.

bir yorum bırakın

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Open chat
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Nasıl yardımcı olabiliriz?