Scroll Top

E-Ticaret Nedir? E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-Ticaret Nedir?

E-Ticaret, her türlü mal ve hizmetin, bilgisayar teknolojisi ve elektronik iletişim kanalları kullanılarak satılması ve ya satın alınmasıdır. Gelişen teknoloji ve internet olanakları ile firmalar, elektronik ortamda bilgi edinme ve pazar araştırması yapma, başka firmalarla doğrudan iletişim kurma, alım-satım anlaşmaları yapma, alınan mal ve hizmetin bedelini ödeme ve satış sonrası destek hizmetleri alma gibi imkanlara sahip oldu.

KOBİler, e-ticaret sayesinde dünya pazarlarına kolay ve hızlı bir şekilde açılma, tanıtım yapma ve müşteri bulma şansını yakaladılar. Pazarlama ve satış maliyetleri önemli oranda azalırken, potensiyel müşteri adedi ve son kullanıcıya ulaşma imkanı arttı. Doğrudan iletişim imkanları, müşteri memnuniyetini yüzdesinin yükselmesini sağladı.

İhracat, e-ticaret ile küçük ölçekli firmalar için yapılabilir hale geldi. Az adetli ve küçük bütçeli müşteriler, ihracat yapan firmalar için karlı olmaya başladı.

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Elektronik ortamda ticaret yapabilmek için öncelikle firmanın kendisine ait bir online satış websitesine ya da e-ticaret amacı ile kurulmuş, pek çok firmaya hizmet veren online satış sitelerine üye olmaya ihtiyacı vardır.

Firmanın büyüklüğü, ürün çeşitleri, üretim adetleri ve pazarlama stratejileri, hangi kanal üzerinden e-ticaret yapılması gerektiğini belirler. Kendi online satış websitesine sahip olan firmalar, genellikle büyük ölçekli, etkin reklam ve pazarlama olanaklarına sahip, bilinirliği yüksek kuruluşlardır. Orta ve küçük ölçekli şirketler, e-ticaret satışlarını genellikle bu amaç ile kurulmuş ulusal ve uluslararası websiteleri üzerinden yaparak, satış maliyetlerini düşük düzeyde tutarlar.

E-Ticaret yapmak isteyen şirketlerin, öncelikle doğru satış hedefleri ve pazarlama stratejileri belirlemeleri gereklidir. Pazar araştırması, ihracat yapılmak isteniyorsa, hangi ülke ve bölgelerin hedeflenmesi gerektiğini gösterecektir. Ürünlerin doğru fiyalandırılması, paketlenmesi, alıcıya ulaştırılması için gönderi opsiyonlarının organizasyonu, satış için gerekli belge ve evrakların hazırlanması ve ödeme alınması için (kredi kartı, banka havalesi, eft vs) gerekli işlemlerin yapılmasından sonra, firma e-ticaret ve e-ihracat için hazır duruma gelir. Ürünler ve hizmetler, elektronik ortama yüklenir, fiyatlandırılır ve alıcılara ulaşması için planlanmış pazarlama işlemleri yapılır.

Kısaca anlattığımız e-ticaret ve elektronik ihracat ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Lider İhracat olarak amacımız, KOBİlerin e-ticaret ve ihracat içerisinde yer almalarını sağlamaktır.

email: iletisim@liderihracat.com  WhatsApp: +359 877 755 311

bir yorum bırakın

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Open chat
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Nasıl yardımcı olabiliriz?