Scroll Top

Gümrükleme Nedir? Gümrük İşlemleri Nasıl Yapılır?

İhracat ve ithalat yapan firmaların en çok önem vermeleri gereken konulardan bir tanesi Gümrüklemedir. Ülke sınırlarından geçen her ticari ürün, gümrük işlemlerine tabidir. Gümrükleme tanı olarak ithalat ve ihracat faaliyetleri sırasında, gümrüklerden geçen ürünlerle ilgili olarak devletle olan işlemlerin yapılmasıdır.

İhracat yapan firmalar, ürünlerinin Türkiye dışına satışında mutlaka gümrük işlemlerini yaptırmalıdır. Bu konuda hizmet veren Gümrük Müşavirlikleri, gümrük işlemlerini eksizsiz ve doğru olarak yapılarak, ürünlerin sorunsuz bir şekilde ülke sınırlarından ayrılmasını sağlarlar. Lider İhracat olarak , Türkiye genelinde işbirliği yaptığımız gümrükçüler ile birlikte, bizimle çalışan firmalara gümrükleme hizmeti sunmaktayız.

Gümrük işlemleri, ihraç edilen ürünün özelliklerine, gümrük kısıtlamaları ve vergilerine bağlı olarak yapılmalı ve doğru izinler alınmalıdır. Yapılacak yanlışlar neticesinde, ihracatçı firma büyük cezalar ile karşı karşıya kalabilmektedir. Gümrük mevzuatı çok geniş bir alana sahip olduğu için, bu konuda uzmanlaşmış kişi ve kuruluşlarla çalışmak firmalar için en iyi alternatiftir.

Gümrük işlemleri ve gümrükleme, ürünlerin hazırlanması, paketlenmesi ve ihracata hazırlanması, nakliye şeklinin belirlenmesi, ürünlerin Türkiye Cumhuriyeti Gümrük Mevzuatına uygun olarak belgelendirilmesi, ürünlerin ülkenin gümrük bölgesinden ayrılması ve gümrük beyannemelerinin kapatılması boyunca devam eden bir süreçtir. İhracatçı firmalar bu süreç boyunca detaylı ve özenli çalışarak mallarının hızlı ve sorunsuz şekilde ülkeden ayrılmasını sağlamakla yükümlüdür.

Gümrükleme Hizmetleri Nelerdir?

  • Gümrük Beyannamesinin hazırlanması
  • İhracatçı Birlikleri Onayı
  • Faturaların hazırlanması
  • ATR, EUR1, MENŞE ŞAHADETNAMESİ gibi belgenin düzenlenmesi ve Ticaret Odalarına onaylatılması
  • Geçici çıkış işlemlerinin takip edilmesi
  • Gümrük Beyannameleri işlemlerinin takip edilmesi ve sonlandırılması
  • Evrakların takip edilmesi ve gerekli yerlere sunulması
  • Teminat mektubu alımı
  • Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonunun tespit edilmesi
  • Gümrükleme ile ilgili diğer işlemlerin yapılması

Gümrük işlemleri, ihracata yeni başlayan firmalar için karmaşık görünebilir ancak uzmanlarımızın desteği ve verdiğimiz eğitimler sayesinde çok kolay ve profesyonel bir şekilde gümrükleme işlemlerinize hakim olabilirsiniz. Yanlış ya da eksik belgelendirme nedeniyle pek çok ihracatçı, zaman, para ve müşteri kaybetmektedir. Bu nedenler ihracat için fiyatlandırma yapılırken, gümrük müşavirliği için ödenecek bedel ürün fiyatına eklemeli ve bu hizmet mutlaka profesyonel bir firmadan alınmalıdır.

bir yorum bırakın

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Open chat
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Nasıl yardımcı olabiliriz?