Scroll Top

İhracat İçin Fiyatlandırma Nasıl Yapılmalı?

İhracat yapmak isteyen firmaların alması gereken en önemli kararlardan bir tanesi, ürünlerini nasıl fiyatlandıracağıdır. Pazara sunulan ürün doğru fiyatlandırma politikası neticesinde müşteri ile buluşmalıdır. Firmanın karlılığı için yaşamsal önem taşıyan satış hedeflerine ulaşmak için fiyat dengesi çok önemlidir.

Lider İhracat olarak size fiyatlandırma çeşitleri hakkında bilgi vereceğiz. Ancak hangi sistemle fiyatlandırma yaparsak yapalım, öncelikle maliyetlerimizi doğru hesaplamalıyız. Üretim, pazarlama, paketleme, depolama, nakliye gibi pek gider kaleminin toplamı bize ürün maliyetimizi vermektedir. Doğru girdilerle ve dikkatli hesaplamalar ile öncelikle ürünlerimizin maliyetlerini bilmek zorundayız. Maliyet hesabı ve doğru veriler, ihracatçı firmanın rekabet gücünü görmesini ve karlı fiyatlandırma yapabilmesini sağlayacaktır.

Fiyatlandırma Çeşitleri

Ürün Maliyetine Göre Fiyatlandırma

Ürünlerin birim maliyet fiyatları üzerine firmaların kendi kar paylarını ekleyerek yaptıkları fiyatlandırmadır. Firmaların büyük bir kısmı bu yöntemi uygular.

Pazar Araştırmasına Göre Fiyatlandırma

Yapılan pazar araştırmalarının sonucuna göre, hedef müşteri kitlesinin alım gücü, toplam satılması beklenen ürün adedi, bunlara bağlı olarak maliyetlerin ve karlılığın nasıl değişeceği hesaplanır ve bu değerler doğrulrusunda bir fiyat belirlenir.

Rekabete Göre Fiyatlandırma

Girilecek pazardaki benzer ve ikame ürünlerin satış fiyatları derlenir. Bu fiyatlardan geriye doğru hesap yapılır. Perakendeci karı, depolama ve nakliye masrafları, pazarlama giderleri düşülerek diğer firmaların ürün birim maliyet fiyatları hesaplanır. Bu değer firmanın aynı ve ya daha düşük maliyetle üretim yapmasına olanak sağlıyor ise, fiyatlandırma rekabet edilen diğer üreticiler ile aynı ya da biraz daha düşük değerler saptanarak yapılır.

Yeni Ürün Fiyatlandırması

Pazara ilk defa giren ve ikamesi olmayan bir ürün için firmalar özel fiyatlar belirlerler. Bu tip ürünler daha yüksek karlılık ile piyasaya girip, zamanla benzer ürünlerin sunulması ile daha düşük fiyatlara çekilirler.

Markaya Göre Fiyatlandırma

Pazarda uzun süredir yer alan, güçlü ve güvenilir markalar, ürünlerinin maliyetleri dışında, marka değerlerinide müşteriye yansıtırlar. Bu sayede daha karlı bir fiyatlama ile satış imkanı bulurlar. Bu tip fiyatlandırmaya örnek olarak Apple ve Samsung firmalarının cep telefonlarının fiyatlandırmalarını verebiliriz.

Fiyatlandırma yaparken göz önünde bulundurulması gerek başka faktörlerde bulunmaktadır. Bu faktörlerden bazıları şunlardır;

  • İhracat yapılacak ülkenin ekonomik dengesi ve enflasyon durumu
  • Gümrük düzenlemeleri ve özel vergiler
  • Ürünlerin kalitesi ve rekabet gücü
  • İhracat bedelleri döviz ile alınacağı için, ödeme zamanı döviz kurları tahmini
  • Pazara girecek ya da girebilecek yeni firmalar
  • Üretim kapasite ve pazar ihtiyaç dengesi

Lider İhracat uzman kadrosu ile, birlikte çalıştığımız firmalara fiyatlandırma desteği vermektedir. Biz doğru fiyatlara ulaşmak ve firmalarımızın karlılığını arttırmak için bir kaç yöntemi birlikte kulanarak satış ve ihracat fiyatlarına ulaşmaktayız.

bir yorum bırakın

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Open chat
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Nasıl yardımcı olabiliriz?