Scroll Top

Koronavirüs’ün İthalat ve İhracata Etkisi

13 Mart 2020 tarihi itibari ile Dünya çapında pandemik ve epidemik bir şekilde yayılmış olan Koronavirüs (Covid-19) Amerika, Avrupa Birliği ve Uzakdoğu’da olduğu gibi Türkiye’de de çok önemli ve sert önlemler alınmasına neden oldu. Dünya’ya yayılmış yüz binden fazla hasta sayısı ile virüs pek çok ülkede paniğe yol açtı. Bu bağlamda alınan sert tedbirlerin Türkiye’ye ekonomik anlamda etkilerini, kısa ve orta vadede ne gibi sonuçlara yol açabileceğini Lider İhracat uzmanları değerlendirdi.

Yaptığımız çalışmalar, Koronavirüs’ün, toplum üzerinde ekonomik ve psikolojik etkilerinin belirli bir süre devam edeceğini göstermekte. Ülke çapında yapılan düzenlemeler, okulların tatil edilmesi, firmaların evden çalışmaya yönelmeleri, seyahat kısıtlamaları ve bunun gibi tedbirler ticari hayatta bir daralmaya sebep olacaktır. Bu perspektif üzerinden bakarsak;

Türkiye’nin İhracatı

Korona virüsünün etkili olduğu dönem boyunca, Türkiye’nin ihracat yaptığı ülkelerde de piyasa daralması yaşanacağı için, ihracat olumsuz etkilenecek ve ihracat miktarında düşüş gözlemlenecektir.

Türkiye’nin İthalatı

İthalat, tıpkı ihracat gibi düşecek ve Türkiye’nin büyümesinde gerilemeye yol acaçaktır. Ancak, aynı zamanda dış ticaret açığının ve dış finansman ihtiyacının azalmasını sağlayacaktır.

Turizm

Covid-19 virüsünün en çok etkileyeceği sektörlerden bir tanesi turizm olacaktır. Yurt dışından gelen turist sayısında önemli bir azalma beklenirken, yurt içi turizm de koronavirüsün yarattığı endişe sebebiyle düşecektir. Türkiye’den yurt dışına yapılan turistik gezilerde azalma olacaktır. Sektör kısa vadede önemli bir gerileme yaşayabilir.

Üretim

Üretimin büyük bir kısmı ithalata dayalı ve Çin en büyük tedarikçilerden biri. İthalatın azalması, talebin düşmesi ve çalışma koşullarının değişmesi gibi nedenler göz önüne alındığında, üretimde de bir daralma yaşanacağını söylemek mümkündür.

Diğer Ekonomik Göstergeler

Bu ortamda, enflasyonun yükselme eğiliminde olacağını ve ekonomik hayatı canlı tutmak adına hükümetin harcamaları arttıracağını, dolayısı ile bütçe açığının büyüyeceğini ön görmekteyiz.

İnsan sağlığı söz konusu olduğunda, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin ve diğer devletlerin aldığı tedbirlerin çok yerinde ve gerekli olduğu tartışmaya kapalıdır. Bizlere düşen başlıca görev, bu olağanüstü durum içerisinde sağlık önlemlerine harfiyen uyaraken, ekonominin en az zararla bu süreci atlatmasını sağlamaktır. Lider İhracat olarak, üzerimize düşen bu sorumluluğun bilinci ile ihracat yapmak isteyen ve ihracatını arttırmak isteyen KOBİlerin yanındayız. Kısa bir süre içerisinde koronavirüs tehdinin geçmesini temenni ediyoruz.

 

 

bir yorum bırakın

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Open chat
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Nasıl yardımcı olabiliriz?