Scroll Top

Pazarlama

Gündelik hayatta bir takım ürün ve hizmetler ile ilgili reklamlar görüyoruz. Bunlardan bazılarını inceleyip, satın alıyor ve ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Bazen bu tüketim deneyiminden memnuniyet duymaz ve firmadan şikâyetçi oluruz. Dolayısıyla pazarlama faaliyetleri, girişimci olsun olmasın herkesin gündelik yaşamının içinde olan bu nedenle de doğru veya yanlış birtakım bilgilere sahip olduğu bir kavramdır.

Bu bilgi ve tecrübeler, kimi zaman pazarlama ile ilgili olumsuz önyargılar üretilmesine de neden olmaktadır. Toplum içinde pazarlamacı, satıcı kelimeleri bazı kültürlerde dolandırıcılık, hilekârlık ile eşanlamlı kullanılabilmektedir. Apartman girişlerinde görülen “satıcı giremez” etiketleri bu algının bir yansımasını oluşturmaktadır. Tüketilen bütün ürün ve hizmetler pazarlama faaliyetleri sonucunda oluşuyor. Biz de yaşamımızı pazarlama faaliyetleriyle kurulan değişim ilişkileri ile sürdürebiliyoruz. Peki, neden pazarlama ile ilgili olumsuz önyargılarımız var? Bilinmelidir ki pazarlama ile ilgili negatif yargıların temel nedeni, pazarlamanın kendisi veya pazarlama faaliyetleri değil yanlış bilinen, yanlış uygulanan faaliyetlerdir. Çünkü işletme olarak hayatta kalmanın, kâr etmenin ve büyümenin tüketici olarak da istek ve ihtiyaçlarımızı pazarlama faaliyetleri olmadan karşılamanın olanağı yoktur. Bu nedenle girişimcinin pazarlama ile ilgili teknik bilgi ve becerilerini artırması, hem toplum refahı hem de işletmenin kârını artırması için gereklidir.

Bu zorunluluktan dolayı, başarılı firmaların aynı zamanda başarılı birer pazarlamacı olduğunu açıktır. İyi bir pazarlamacı olarak KOBİ’lerin, tüketicilerin istek ve ihtiyaçlarını karşılayabilme fırsatlarını veya tüketicilerin yaşadığı sorunları görüp bunlara ilişkin birtakım faaliyetler içine girmesi gereklidir. Bu anlamda pazarlama; toplumun ihtiyaç ve isteklerini karşılamak amacıyla değer taşıyan bir ürün ve hizmet veya fikirlerin yaratılması, sunulması ve bunların değişmesini içeren faaliyetler bütünü şeklinde tanımlanabilir.

Bu tanım dikkate alındığında pazarlama faaliyetlerinin ürünün ve hizmetin sadece tanıtımı veya satışı ile ilgili konuları değil bunları da içine alan ürün geliştirme, tutundurma, dağıtım ve fiyatlama gibi konuları da kapsadığı görülecektir. Pazarlamayı sadece satış veya promosyon faaliyetleri olarak görmek, pazarlama faaliyetlerinin verimliğini düşürdüğü gibi işletmenin de kârlılığını azaltan en temel konulardan biridir.

Lider İhracat olarak bünyemizde bulundurduğumuz pazarlama bölümü, yukarıda bahsettiğimiz tüm bu bilgiler ışığında çalışmaktadır. Bir sonraki yazımızda Pazarlama ile ilgili temel kavramlar üzerinde duracağız.

bir yorum bırakın

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Open chat
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Nasıl yardımcı olabiliriz?